duminică, 18 martie 2012

Senzatie la debut

O asezare echilibrata a propus prof.Raul Spataru pentru startul partidei cu Jiul Petrosani, un 1-3-3-1 cu Filip Larionesi in poarta,Adi Ceta,Denis Casian si Vlad Blagaila pe linia de fund,Claus Teodoran,Sergiu Gavrila si Totu Valentin la mijloc iar Alex Horvath a jucat varf impins.
Petrosenenii au inceput tare si l-au intrebuintat serios pe portarul nostru care a retinut trasorul de sub bara sau bomba la firul ierbii  la radacina stalpului stang.Cu poarta asigurata RealSport a iesit la joc si meciul a continuat pana la final intr-un singur sens,spre buturile Jiului.Niciuna din multitudinea de ocazii din prima repriza nu a fost insa materializata pe tabela de marcaj,cele trei bare(video2) si avalansa de suturi peste si pe langa a fost intrerupta doar de un singur contraatac insa F.Larionesi a plonjat decisiv la picioarele atacantului scapat spre gol.(video1)
Dupa pauza "bomberul" Ceta a revenit pe pozitia obisnuita iar frecventa si intensitatea actiunilor la poarta Jiului a crescut,elevii antrenorului Toni Sedecaru multumindu-se sa pastreze rezultatul de egalitate.In aceste conditii golul care plutea in aer a aparut cand Alex Horvath a finalizat la coltul lung o actiune colectiva.Neavand nimic de pierdut echipa din Petrosani incearca revenirea dar toate actiunile au fost stopate de un Filip Larionesi,in zi de senzatie la debutul in poarta lui Real Sport.Balonul retinut prin plonjon din vinclu la lovitura libera,doua interventii la sacrificiu in situartii de 1 contra 1 cu varful sau bomba boxata peste bara la alta faza fixa (video 3) au mentinut avantajul Realului iar cand Sergiulica Gavrila a crosetat tot terenul si a finalizat pentru 2-0 meciul era jucat.A fost scorul la care au aparut schimbarile prof.Raul Spataru avand de unde alege:Ochi Alex,Popa Alex,Cristofer,Stefan,Cernusca Raul,Andrei Bacinschi,Vacariu "Bebe"Adrian ,sau Andrei Stanila(iertare daca am scapat pe cineva dar inca nu cunoastem pe toata lumea)
Cu ultimele eforturi Petrosaniul a incercat riposta insa a mai avut doar o centrare boxata sau o minge in spatele fundasilor culeasa usor de catre Filip.Realul a risipit insa mult si in aceasta repriza(ratand cel putin 10 ocazii clare,primele 2 in 30 sec de la reluare)iar golul din final al lui Denis Casian (video 4) aducand scorul un pic mai aproape de realitatea din teren.Final de meci rezultat 0-3,cu standing ovations in sectorul sustinatorilor Real Sport care se vor intalni duminica viitoare la Simeria pentru meciul cu F.C. Hunedoara

Jiul Petrosani - Real Sport Deva 0-3
U Petrosani  - F.C. Hunedoara 6-2