sâmbătă, 24 septembrie 2011

Roben pulverizeaza Primavera!

Meci foarte frumos sambata la pranz pe stadionul din Santamaria-Orlea unde cluburile Roben Hateg si Primavera Deva si-au trimis juniorii nascuti 1999 si mai mici.Dupa doua reprize pe care le-au avut la discretie hateganii s-au impus cu un impresionant 5-1(2-1).Primavera a inceput moale,niciunul dintre cei 11 trimisi in teren nereusind sa se ridice si sa treaca peste euforia succesului din etapa trecuta desi fusesera avertizati ca adversarul este ambitios si motivat. Chiar si in aceste conditii devenii rateaza in doua randuri deschiderea scorului prin Simon scapat singur cu portarul si cum ocaziile se razbuna gazdele deschid scorul din lovitura libera.O tresarire de orgoliu a echipei Primavera aduce egalitatea acelasi Claudiu Simon trimitand bara-gol o lovitura de la 18 m si tot el trimite in transversala o minge topaita din situatie unu la unu cu portarul echipei Roben. Nereusind sa mai intre in joc oaspetii cedeaza initiativa si o alta lovitura libera din 17 m este trimis in vinclu de Beniamin Buzducea care realizeaza dubla pentru hategani si stabileste scorul la pauza.
Gazdele ataca in valuri in repriza a doua,Primavera contraataca prin Marton care prinde sutul la coltul lung dar un fundas deviaza cu sansa in bratele portarului.Superioritatea teritoriala a echipei aflate pe teren propriu de materializeaza si gazdele fac 3-1 iar Primavera are o ocazie sa revina cand acelasi Marton dribleaza si portarul dar intarzie finalizarea si este blocat in extremis.Din acest punct al jocului Roben Hateg face legea pe teren inscriind alte doua goluri din situatie singur cu portarul si din penalty 5-1 rezultat final.

Au evoluat F.Larionesi - Costa,Badinoiu,Pascu,Matei-Doda,Ciornea,Kovacs,Vitonescu-Mirea,Simon.Rezerve Bulzan,Marton,Anton,Bota,Huzum,Hora.

A arbitrat fara probleme o brigada condusa de Alex Thirt.

Vom reveni cu celalalt rezultat de azi si clasamentul.